Krajina Okamihu 2

Výstava Krajinárskej Fotografie

Uverejnené

Krajina Okamihu 2

Krajina Okamihu 2 je pokračovaním úspešnej krajinárskej výstavy fotografií s rovnakým názvom, ktorú sme uviedli v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene v roku 2017. Sme radi, že vám pod dlhšej odmlke môžeme sprostredkovať tvorbu slovenských krajinárskych fotografov naživo. Krajina nie je jednotvárna nemenná entita. Tá istá krajina je iná v každom jednom okamihu. Vplyvom počasia, ľudskej činnosti či dokonca našej vlastnej nálady sme viac či menej schopní vnímať jej farebnosť, tvary a krásu. A práve zachytenie konkrétneho okamihu, ktorý sa už možno nikdy nezopakuje ženie fotografov v ústrety nečasu a nepohode, no oni už tušia, že výsledok bude stáť za to. Predstavujeme vám tvorbu siedmich slovenských krajinárskych fotografov: Mariana Kurica, Filipa Hrebendu, Adriana Mišiaka, Ľuboša Čerešňáka, Michala Ďurdinu, Jozefa Sádeckého a Gabriela Antala. Prostredníctvom ich fotografií navštívime nielen krásy Slovenska, ale aj talianskych Dolomitov či ďalekého Islandu.

Marian Kuric

Narodil sa v Lučenci. O fotografiu sa začal zaujímať v roku 2011. Ako sám hovorí: “K nadšeniu a túžbe zachytiť pekné momenty z výletov sa pozdejšie pridala chuť zlepšovať sa či už priamo na mieste fotenia, alebo v spracovaní fotografie ako takej. Z hobby fotografie sa tak stalo moje poslanie.” Už niekoľko rokov organizuje fotoexpedície a foto-workshopy, kde odovzdáva svoje skúsenosti a know-how. Je členom Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej Republiky (APFSR) a zároveň aj ambasádorom filtrov značky VFFOTO.

foto:Marian Kuric

Filip Hrebenda

Zameriava sa na umeleckú fotografiu krajiny. Pochádza z Revúcej a aj preto neďaleká Muránska planina a Nízke Tatry boli miestom, kde sa jeho vzťah k fotografii začal. Jeho tvorba zožala úspech na miestnych aj medzinárodných súťažiach. Od roku 2020 je členom Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska (APFSR). Za jeden z jeho najväčších úspechov považuje dvojnásobné prvenstvo v prestížnych súťažiach “Budapest International Foto Awards” (BIFA) a “Tokyo International Foto Awards” (TIFA) s fotografiou “Born of Fire” a to v jednom roku (2021). V roku 2018 otvoril svoj prvý skupinový workshop vo Vysokých Tatrách. Odvtedy už viedol vyše 30 skupinových workshopov a expedícií na Slovensku, v Talianskych alpách a na Islande.

foto: Filip Hrebenda

Adrian Mišiak

Žije v Banskej Bystrici. Poloha rodiska do významnej miery ovplyvnila aj jeho záľuby. Hornaté okolie Banskej Bystrice predurčuje k tomu aby mal človek blízko k prírode. S fotoaparátom sa začalo jeho túlanie po Kremnických vrchoch, Veľkej Fatre, Nízkych Tatrách aj Poľane a to hlavne so zameraním na huby, ich zbieranie, ale aj fotografovanie. Postupne sa dostal aj k foteniu krajiny, a práve krajinárska fotka tvorí v súčasnosti veľkú časť jeho portfólia.

foto: Adrian Mišiak

Ľuboš Čerešňák

Fotografii sa venuje od roku 2016. Ako krajinár – fotograf obľubuje tatranské východy a západy slnka spojené s bivakovaním na štítoch. Rád však vycestuje aj do Dolomitov, ktoré podľa jeho vlastných slov “svojou majestátnosťou vyrážajú dych a človek tu môže stráviť veľa času, no stále mu ostávajú miesta, kam sa môže vrátiť na ďalší krát.” Rodák zo Zvolena prezentoval svoju tvorbu aj na našej prvej krajinárskej výstave “Krajina okamihu”.

foto: Ľuboš Čerešňák

Michal Ďurdina

Jeho zanietenie pre fotografiu sa začalo naplno prejavovať v roku 2016. Za svoje prvé vydarené fotky považuje sériu fotografií z Ďumbiera, z ktorých ukážku ste mohli vidieť aj na výstave Krajina Okamihu v r. 2017 vo Zvolene. Odvtedy precestoval kus sveta a svojím fotoaparátom zachytil horské masívy Himalájí, Dolomitov či sopky Islandu. Na fotosúťaži festivalu dobrodružných filmov Horyzonty 2021 získala jeho fotografia s názvom “Sila” druhé miesto.

foto: Michal Ďurdina

Jozef Sádecký

Pôsobí v Považskej Bystrici ako svadobný a krajinársky fotograf. Spoznávanie slovenskej krajiny je preňho nočným dobrodružstvom. “Skoré výstupy po tme lesom, zima, vietor, dážď a pred sebou jediný cieľ. Zažiť prvé svetlo na vrcholkoch hôr. Stáť nad oblakmi, zachytiť neopakovateľné momenty a atmosféru zobúdzajúcej sa krajiny. Vidieť veci, ktoré trvajú len krátky okamih. Práve to je krásne na krajinárskej fotografii”, ako sám priznáva. V roku 2021 sa zaradil medzi členov Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska (APFSR). Ako ambasádor spolupracuje s viacerými firmami s fototechnikou. Má za sebou niekoľko autorských výstav. Podarilo sa mu získať rôzne ocenenia na Slovensku aj v zahraničí.

foto: Jozef Sádecký

Gabriel Antal

Fotograf a cestovateľ z Banskej Bystrice, jeho najväčšou vášňou je cestovateľská reportáž a fotenie krajiniek. Miluje magický Island, ale pokoj a peknú kompozíciu rád hľadá aj na Hriňovských lazoch.

foto: Gabriel Antal

Vernisáž k výstave Krajina Okamihu 2 uvedieme 21.4.2022 v priestoroch Divartu. Výstava potrvá do 31.5.2022. Radi vás uvidíme!

FOTO Z VERNISÁŽE

divart_logo_nove