Rozlíšenie fotografie

Rozlíšenie fotografie

Často sa nám stáva, že dostávame fotografie ktoré niesú v edekvátnej kvalite. Je nemožné vytlačiť fotografiu v malom rozlíšení na veľký formát. Mali by ste si teda vediet rozlíšenie pre tlač overiť a zhodnotiť do akého formátu je tlač vašej fotografie vhodná.

Ideálne

Ideálne je, keď má vaša fotografia aspoň taký rozmer, aký chcete tlačiť. Ak používate fotografie z mobilného telefónu, štandartný mobilný telefón má 11 megapixelový fotoaparát. To zodpovedá rozmeru v najvyšej kvalite 4000×2200 pixelov. Avšak je to s rozlíšením dpi 72. Štandartné rozlíšenie pre tlač sa pohybuje od 300 dpi . Odporúčame teda aby ste pre tlač z mobilného telefónu použili rozmer maximálne do 60×40 cm. Inak sa môže stať, že fotografiu žiaľ nevytlačime. Fotografia, ktorú chcete tlačiť by mala mať aspoň 5 megabitov. V žiadnom prípade neodporúčame sťahovať fotky z internetu. Tam sú väčšinou fotografie skomprimované. Možnosťou je si fotografiu zakúpiť u poskytovateľov takýchto služieb. V našej galérii si viete fotografiu v adekvátnej kvalite taktiež zakúpiť. Ak by ste predsa chceli fotografiu vo väčšom formáte aké rozlíšenie máte, odporúčame zvoliť produkty Fine art print na plátne alebo naše drevené obrazy . Plátno a potlačiteľná tapeta vedia svojou štruktúrou prípadné zlé rozlíšenie trochu skryť.

Ako zistím rozlíšenie ?

Na mobilnom zariadení

Väčšinou sa rozlíšenie zisťuje v galérii kliknutím na tlačítko podrobnosti.

Na počítači

Pravým tlačidlom myši kliknete na obrázok a zmenu vyberiete vlastnosti. Vo vlastnostiach kliknete na podrobnosti.

DPI

Ak zistíte rozmer a dpi vašej fotografie viete ľahko zistiť skutočný rozmer vhodný na tlač. Ak má vaša fotografia 4000×2250 pixelov a dpi 72 je veľkosť fotografie 1411×793 milimetrov. Neznamená to, že vieme fotografiu v adekvátnej kvalite na takýto rozmer vytlačiť. Kedže minimálne rpzlíšenie pre tlač je 300 dpi, po prepočítaní nášho rozmeru 4000×2250 pixelov a 300 dpi nám vznikne rozmer len 339x191mm. Čo z toho vyplíva ? Skutočný rozmer vašej fotografie z mobilu vhodný na tlač je len 34×19 centimetrov ! S každým ďalším zväčšovaním sa už kvalita na tlači zhoršuje. Zvážte preto prosím rozmer fotografie ktorú si objednáte

Na záver

Ak vás táto téma zaujala a vy si neviete dať rady, mohla by vám pomôcť stránka na ktorej môžete rozlíšenie prepočítať (v angličtine). Kedže my v Divarte tlačíme len kvalitu, nestane sa aby sme pustili do tlače nevhodnú fotografiu. Budeme vás o stave a o vhodnej kvalite informovať.

Martin tlačiar z Divartu